Koncert łączący operowe arie, flamenco i największe hiszpańskie przeboje zainauguruje tegoroczny 8. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Wydarzenie „Viva España. Hiszpański koncert dla Mam” odbędzie się 23 maja 2026 roku w bialskim Amfiteatrze i będzie muzycznym hołdem dla wszystkich Mam oraz symbolicznym otwarciem jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu.
Wieczór został zaplanowany jako widowisko inspirowane hiszpańską kulturą, operą i muzyką rozrywkową. Organizatorzy podkreślają, że koncert ma nawiązywać do idei popularyzowania muzyki klasycznej i widowiskowej, którą przez lata realizował patron festiwalu, Bogusław Kaczyński. To właśnie jego działalność sprawiła, że opera i muzyka estradowa trafiały do szerokiej publiczności w całym kraju.
Program koncertu połączy najbardziej rozpoznawalne dzieła operowe inspirowane Hiszpanią z klasykami muzyki rozrywkowej. Publiczność usłyszy między innymi „Habanerę” z opery „Carmen” Georges’a Bizeta, arię Figara „Largo al factotum” z „Cyrulika sewilskiego” Gioachina Rossiniego oraz serenadę Don Giovanniego z opery Wolfganga Amadeusza Mozarta. Obok repertuaru operowego zabrzmią także popularne utwory kojarzone z hiszpańskim temperamentem, w tym „Quizás, quizás, quizás”, „Bésame mucho”, „Amor, amor, amor” oraz finałowe „Viva España”.
Istotną częścią widowiska będzie flamenco - taniec od lat utożsamiany z kulturą Andaluzji i południowej Hiszpanii. Organizatorzy zapowiadają, że koncert ma mieć formę muzyczno-teatralnej opowieści o różnych odcieniach miłości i emocji. Operowe duety oraz arie mają przeplatać się z rytmami gitar, bandoneonu i kastanietów, tworząc atmosferę inspirowaną hiszpańską fiestą.
Na scenie wystąpią soliści młodego pokolenia związani z najważniejszymi scenami operowymi w Polsce i Europie. W koncercie udział wezmą sopranistka Agnieszka Adamczak, mezzosopranistka Marta Mika, tenor Nazarii Kachala oraz baryton Jan Żądło. Towarzyszyć im będzie zespół ORFEO ENSEMBLE pod kierownictwem muzycznym Sebastiana Wypycha.
Wydarzenie będzie miało także wymiar lokalny. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego od lat pozostaje jednym z najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych organizowanych w Biała Podlaska, przyciągając publiczność z regionu i spoza województwa lubelskiego. Organizatorzy podkreślają, że tegoroczna inauguracja ma być połączeniem klasycznej elegancji z bardziej widowiskową i otwartą formą koncertową, dostępną także dla osób, które na co dzień nie uczestniczą w wydarzeniach operowych.
Koncert „Viva España. Hiszpański koncert dla Mam” odbędzie się 23 maja w Amfiteatrze w Białej Podlaskiej i oficjalnie rozpocznie tegoroczną odsłonę Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Organizatorzy zapowiadają wieczór pełen operowych emocji, tanecznych rytmów i muzycznych odniesień do kultury Hiszpanii, która od wieków pozostaje jedną z największych inspiracji świata opery.